Enne kutsika võtmist mõtle järgnevatele küsimustele:

Miks sa soovid koera võtta (kui lapsele või aeda valvama, siis see on vale vastus)?

Kas sa soovid ca’ 15 aastat jagada oma elu sõbraga, kes on sinust täielikult sõltuv ja kindlustada igas mõttes tema heaolu?

Kas sa soovid elada koos energilise ja pisut pealetükkiva sõbraga, kes oma lapsepõlves tõenäoliselt rikub ka sinu mööblit, jalanõusid jms?

Kas sa soovid pühendada oma aega ja raha kvaliteetse toidu, koeraga jalutamise, arsti juures käimise jms peale?

Kui vastasid KÕIGILE küsimustele “jah” ja leidsid põhjuse, miks sa koera võtta tahad, siis on kutsikavõtt õige tegu.

 

Kellelt võtta kutsikas?

Usaldusväärne kasvataja on nõus lubama teid oma koju kutsikaid vaatama, lubab teil näha ka kutsika ema ja annab teile pesakonna kohta infot. Samuti peaksid kutsikate emal ja isal  olema tehtud elementaarsed tervisetestid võimalike pärilike haiguste kohta – basenjide puhul vähemalt Fanconi test (vt. basenji tervis). Sellest nõuandest lähtudes te väldite petiseid, puppy millide koeri ja haigeid koeri.

 

kutsikad

KUI KOJU TULEB KUTSIKAS:

Kutsika reisikarjäärile on oluline, kuidas möödub tema esimene reis koju. Püüdke käituda normaalselt, tehke nägu, et kõik on kontrolli all, hoidke teda kindlalt süles või veel parem – puuris, kus on mõnus tekk. Puur on turvalisem, kui juhtub õnnetus või avate autoukse.

Väikesed lapsed ja basenjikutsikas on huvitav kooslus. Basenji on jahikoer. Laps vallandab temas kergesti jahiinstinkti. Samuti võib ta (oma nõelteravate kutsikahammastega) last näksata või lapse jahihoos lihtsalt pikali joosta. Ta ei tee seda paha pärast. Seepärast tuleb jälgida oma koera ja lapse tegevust ning last koeraga käituma õpetada. Kui te ei soovi kodus näha pöörast jahti, peaks laps teadma, et ei maksa kiljudes joosta.

Oluline reegel kutsika kasvatamisel on: ära kunagi luba kutsikal teha midagi, mis teile ei meeldiks täiskasvanud koera puhul. See käib ka mängu ja näksamise kohta. Üks lõbus ja kahjutu mäng on näiteks siduda plastikkott paela otsa ja lasta kutsikal seda püüda. Mitte keegi peale koti ei saa viga. Kutsikal ei tohi lasta oma käsi ja riideid närida. Kui ta seda mänguhoos teeb, tuleb mäng lõpetada. Samuti iga teine tegevus, mis ei ole aktsepteeritav.

Üks viis, kuidas kutsikas öösel hästi magab, on ta päeval paljude tegevustega ära väsitada. Esimesel poolel eluaastal peab kutsikas nagunii nägema palju erinevaid toredaid kohti, sõbralikke inimesi ja loomi, huvitavaid tegevusi. Mida rohkem positiivseid kogemusi ta kutsikana saab, seda sõbralikum ja paremini sotsialiseerunud koer temast kasvab.

Kui kutsikas teeb midagi halba – näiteks närib teie aluspesu, on parem piirata tema juurdepääsu pesule. Kui ta soovib süüa WC-paberit, hoidke WC uks kinni. Kui te ei soovi, et ta sööks ära teie võileiva, ärge jätke seda lauanurgale jne jne jne. Kui ta soovib ära süüa elektrijuhtmed ja neid ei ole võimalik peita, võib kasutada midagi tema ehmatamiseks iga kord, kui ta hakkab juhtmeid närima. Näiteks sahmakas vett veepritsist, ebameeldiv tugev heli vms. Aga selliste asjadega ei maksaks liiale minna. Parem on piirata koera ligipääsu keelatud tegevustele või juhtida ta tähelepanu neilt muude huvitavate asjadega kõrvale.

Kuna kutsikas armastab närida, on mõistlik talle hankida erinevaid lubatud närimisvahendeid: mänguasju, puutükke jms.

Kui teil on kodus puur kutsika jaoks, siis on tähtis, et see oleks tema jaoks õnnelik koht. Kunagi ei tohi panna kutsikat puuri karistuseks. Puur kutsika jaoks on mõistlik ost – kutsika jaoks on see pesa ja turvaline koht. Samuti on see mõnus reisil olles.

NB! Kutsika tervise, vaktsineerimise ja toitmise kohta annab infot kutsika kasvataja.

Hea ja praktiline raamat, mida lugeda kutsika majja tulles on Tuire Kaimio „Kutsika kasvatamine: kutsikast korralikuks koeraks“. Koera ja lapse kooskasvamise probleeme lahkab raamat Sinikoer.

Koostanud Anu Aavik