Basenji on suur koer väikeses pakendis: ta on sportlik, tugev ja kiire. Tema keha ja tema entusiasm on loodud  jahiks. Basenji on loomulikul teel tekkinud ehk algupärane tõug – kujunenud väga pika aja jooksul sel teel, et inimesed on välja praakinud koerad, kes ei vasta nende nõudmistele ja teiselt poolt on loodus välja praakinud lisaks need isendid, kes ei saa metsikus looduses piisavalt hästi hakkama. Inimeste nõudmised on olnud aja jooksul erinevad: mitmesugune jaht, küla valvamine, näriliste hävitamine. Sellise selektsiooni tulemusel on tekkinud koer, kes on tugev ja lihaseline, kelle liikumine on hästi koordineeritud ning ta on vastupidav. Ta on ka silmale ilus vaadata: elegantne, täiuslikult proportsioonis, silmad säravad, ta on elav ja tähelepanelik ning ta liikumine on kena ja voolav. Kui ta jookseb traavi, on see võrreldav hobuse traaviga: pikk voolav hoogne samm. Selline liikumine võimaldab säästa energiat pikaks retkeks. Ja liikumist basenji armastab: ta võib joosta ka lumes ja vihmas, kuigi ta märjakssaamist reeglina jälestab ning üle kõige armastab sooja päikesepaistet.
Bibi ja Donna
Basenji on ettevaatlik koer. See ei ole argus. Mõistlik ettevaatlikkus on aidanud basenjil aegade hämarusest meie ajani ellu jääda. Samal põhjusel võib ta karta pimedust. Džunglisse ei ole kindlasti kasulik öösel minna. Kui te lähete tervitama basenjit, siis lähenege talle enesekindlalt ja respektiga. Laske tal kõigepealt nuusutada oma kätt. Selline tagasihoidlik, kuid kindel käitumine toob selle tõuga suhtlemisel suurt kasu. Kui basenji leiab, et olete piisavalt aupaklik, on ta igati meeldiv ja heasüdamlik koer. Basenji ei unusta, kui teda on halvasti koheldud. Ta on väga lojaalne neile, kes teda armastavad ja armastab neid ka ise kogu oma südamest. Samas võõraste vastu on ta reeglina ükskõikne.

 

Basenji on väga intelligentne koer. Tema intelligentsus ei tähenda kuulekust. Basenji on oma mõtlemises iseseisev, tema uudishimu ja loovus on legendaarsed. Ta võib otsustada, et teil on õigus, kuid võib otsustada ka vastupidi. Ta õpib kergelt, kuid sageli sealhulgas asju, mis ei ole peremehele sobivad. Temaga kooselu on seetõttu intrigeeriv. Teda treenides või ka muudes olukordades tuleb arvestada, et basenji tüdineb kiiresti. Sellisel juhul avaldab ta tegevusele aktiivset või passiivset vastupanu ja võib juhtuda, et edaspidi otsustab sellist situatsiooni üldse vältida. Seetõttu peaks basenji karistamisel olema ettevaatlik. Ta teeb omad järeldused inimese kohta, kes on teda halvasti kohelnud. Samas on basenji koer, kelle eluunistuseks ei ole teie kodus domineerida. Enamik neist lepib kergesti faktiga, et nad ei ole kõige tähtsamad. Basenji on koer, kes armastab seltskonda. Teda ei sobiks jätta terveks pikaks päevaks üksi koju. Tal on vaja liikumist enda ümber ning vaimset stimulatsiooni, ta peab ise liikuma ja kuuluma inimeste gruppi. Justnimelt kuuluma. Basenjil on oma perega väga tugev side.  Kui teil on kodus basenji, siis te teete temaga ilmselt paljusid asju koos või vähemalt viibite samas ruumis. Seda enam, et üks korralik basenji on ka ülimalt uudishimulik – teil lihtsalt ei õnnestu midagi põnevat teha nii, et tema terav nina ei oleks sellesse segatud. Hooletussejäetud basenji muutub kodus kiiresti üsna destruktiivseks. Seetõttu tasub seda tõugu koera võttes alati läbi mõelda, kas temaga on võimalik piisavalt palju aega koos veeta.

 

Kogu oma sitkuse, tugevuse ja ettevaatlikkuse juures on basenji koer, kes üle kõige armastab mugavust. Hea söök, peremehe voodi ja soe pehme tekk on see mida tema hing ihaldab. Aga ka kõige selle juures eelistavad nad ikkagi, et neil oleks kontroll oma ümbruse üle.

Lili

Basenjil on tugevad instinktid jahiks ja ellujäämiseks, kuid sageli need kahjuks ei sobi meie elukeskkonda. Basenjil on suurepärane haistmine, kuulmine ja nägemine. Ta ei ole koer, kelle võib unustada tundideks üksinda tagaaeda. Kui ta väga tahab, suudab ta ronida või hüpata üle aia, kraapida aia alla tunneli, hüpata välja poolkinnisest aknast või närida seina sisse augu ja põgeneda.  Temaga  tuleb väga ettevaatlik olla, kui ta on lahtiselt autos, sest ukse avanedes võib ta välja hüpata. Basenjit ei tohi mingil juhul rihma otsast lahti lasta autoteede läheduses. Kuna ta on jahikoer, siis võib ta kaduma minna ka kohtades, kus on ulukeid. Ilma rihmata basenjit ei saa kahjuks kunagi täiesti usaldada. Üks olulisi elukindlustusi on teda õpetada juba kutsikast peale kuuletuma käsule „siia!“.

 

Kuna basenjid on pidanud palju aastatuhandeid oma toidu ise hankima: varastades, küttides jne., siis on nad ka praegu pidevalt huvitatud toidust, sest nende arvates on ainuke hea koht toidu jaoks nende endi kõht. Seega – kui kodus on basenji, ei ole mõtet toitu laokile jätta. Õues jalutades tuleb hoolega jälgida, mida nad suhu ahmivad, sest nad söövad igaks juhuks kõik ära, mis sööki meenutab. Võib juhtuda, et nende asjade hulgas on ka toidu pakendeid jms, mis võivad olla eluohtlikud.
Basenjid võivad täiskasvanuna mitte sallida teisi koeri. Eriti just teisi basenjisid. Enamasti tolereeritakse neid koeri, keda on tuntud juba kutsikapõlvest alates. Selle probleemi vastu aitab mõnevõrra, kui kutsikat korralikult sotsialiseerida – tutvustada talle juba väikesest peale paljusid sõbralikke koeri ja teisi basenjisid ning jätkata seda suhtlust pidevalt. Samas võib ikkagi juhtuda, et täiskasvanuna talle paljud koerad enam ei meeldi.
Lähtuvalt basenji iseloomust sobivad talle ainult „pehmed“ treeningmeetodid – näiteks klikkertreening ja kindlasti palju head maiust ning kiitmist. Kõik nn. domineerimisteooriad ei pruugi olla basenjile sobiv. Basenji on raskesti treenitav tõug. Ehkki ta õpib väga kergesti, tüdineb ta ruttu, seega treeningud peaksid olema suhteliselt lühikesed, tuleks jälgida oma koera tüdimuse märke. Basenjiga õnnelikult kooselamise saladus on veenda koera, et konkreetne tegevus on tema enda huvides. See käib ka treenimise kohta. Basenji ei ole koer, kes teeb midagi selleks, et peremees oleks rahul. Seega peaks basenji peremees olema kindlasti targem kui tema basenji.
Bibi ja Anni maisikepikestega

Veel fakte basenji kohta:

  • Basenjid ei haugu koerale iseloomulikul viisil. Nad võivad kuuldavale tuua üksiku haugatuse, kui olukord nõuab, aga see on ka kõik. Samas on neil väga iseloomulik „basenji keel“: mis koosneb joodeldavatest ja undavatest häälitsustest. See on mõnevõrra sarnane häältele, mida teevad hundid ja dingod.
  • Basenjidel nagu ka mõnel teisel algupärasel tõul on jooksuaeg enamasti kord aastas, meie kliimas tavaliselt sügisel. Kutsikad sünnivad jõulude paiku.
  • Basenji vajab aktiivset tegevust. Ta on hea jooksu- ja matkakaaslane. Kui ta ei saa piisavalt vaimset ja/või kehalist stimulatsiooni on tal igav ja ta võib muutuda destruktiivseks: lõhkuda mööblit, jalanõusid jms.
  • Basenjid on suhteliselt terved koerad, kuid ka neil võivad esineda siiski mõned kaasasündinud haigused. Näiteks Fanconi sündroom (vt. basenji tervis). Keskmine eluiga on basenjidel ca’ 14 aastat. Aga loomulikult sõltub see konkreetse koera tervisest, füüsiliset tegevusest ja sellest, kui õnnelik on tema kodu.
  • Üldiselt basenjid armastavad (eriti oma pere) lapsi ja on kannatlikud. Samas võib olla kooslus väike laps ja basenji siiski pisut keerukas, sest basenji võtab last kui omasugust ja võib näksata, kui laps pealetükkivaks muutub või haiget teeb. Täiskasvanud koerad, kes ei ole väikeste lastega harjunud, võivad siiski lapsi ebameeldivaks nähtuseks pidada.
  • Basenji on väga puhas koer. Ta puhastab ennast sageli ja lisaks sellele väldib mustust. Samuti võib ta keelduda vihmase ilmaga välja minemast, sest talle ei meeldi vihm ja pori. Basenjidel puudub tüüpiline „koeralõhn“, nad peaaegu ei lõhna.
  • Basenjit ei ole mõistlik pidada samas kodus koos hamstrite, merisigade, rottide või lindudega. Basenji jaoks on see potentsiaalne eine. Kassidele nad teevad sageli erandi, aga parem, kui nad sel juhul on olnud koos  kassiga kutsikaeast alates.
  • Basenji on jahikoer. Ta suudab saaki taga ajada nii jälgi pidi, kui ka saagile visuaalselt järgnedes. Samas, samuti kui hurdad, ei sõltu nad peremehe märguannetest, nad lihtsalt ajavad saaki taga –  kui neid on palju, piiravad saagi  ümber. Nende loomulikus keskkonnas Aafrikas on neid kasutatud ka suuremate loomade võrkuajamiseks. Hea jahikoerana on nad olnud (ja on mõnel pool praegugi) sageli ainus, mis traditsioonilises külas peret näljast lahutab, seega hoolitseti koerte eest sageli paremini kui oma pere eest.

Basenji on Sulle sobiv koer, kui sa armastad liikuda, sa ei taha koera, kes kuuletub iga su käsu peale ja sul on huumorimeelt. Enne selle tõu võtmist peaksid sa siiski selle väga hoolega läbi mõtlema – ja eriti analüüsima mõttetera “kui sa soovid endale tavalist koera, siis sa ilmselt ei võta basenjit”.

Huviline võib vaadata ka Animal Planeti Dogs 101 sarjas ilmunud basenji lühiiseloomustust.

Koostanud Anu Aavik

 

Kasutatud allikad

Judging the basenji. http://www.basenjiclubofgb.org/klinkowski.shtml

Basenji personality. http://basenji-freunde.com/basenji%20personality.htm