Basenji on tõenäoliselt üks kõige vanemaid koeratõuge maailmas. See tähendab, et selliste omadustega koer eraldus koerte ühisest esivanemast juba väga ammu. Seda on tõendanud ka 21. sajandil tehtud geeniuuringud. Basenji pärineb Kesk-Aafrikast, põhiliselt Kongo piirkonnast, kuid nad on levinud vähemal määral ka mujal Aafrikas. Arvatakse, et tema eellasteks olnud hundid tulid sinna Hiinast või Kagu-Aasiast. Basenjisarnased koerad on inimestega elanud koos tuhandeid aastaid. Basenji moodi koeri on kujutatud juba ca’ 6000 – 4500 a. e.m.a. kaljujoonistel ning 2700 a. e.m.a. Egiptuse vaaraode hauakambrites, kus nad istuvad peremehe jalgade ees üsna samasuguse olekuga nagu me tänapäevalgi näeme. Algselt kasutati selliseid koeri väikeloomade jahil. Koos Vana-Egiptuse kultuuri kadumisega kaob ka info nende koerte kohta. Arvatakse, et Kesk-Aafrikasse jõudsid nad kui sõjatrofeed – Egiptus kaotas sõja Sudaaniga ning võitja sai trofeena väärtuslikke asju: väärismetalle, koeri ja naisi.
Aegajalt on rändurid selliseid koeri Aafrikas kirjeldanud – näiteks 1862. aastal kirjeldas maadeuurija Merolla pärismaalaste külade juures elavaid väikesi punakaid koeri. Euroopas kirjeldati basenjit esmakordselt 1895. aastal. Leiti, et nad on kohalike seas jahikoerana väga kõrges hinnas, kelle eest peremees hoolitses sama hästi kui iseenda eest. Teda kirjeldati kui tõugu, keda kohalikud (pügmeed) hindasid tarkuse, kiiruse, julguse ja vaikneolemise pärast. Koerad elasid suhteliselt iseseisva karjana küla läheduses ja osalesid jahil, ajades metsloomi küttide võrkudesse. Seega olid nad suhteliselt kaua aega vaid poolenisti kodustatud. Ka tänapäeval väljendub nende hiline „tsiviliseerimine“ selles, et basenjidel nagu ka huntidel (ja veel üksikutel tõugudel) on jooksuaeg vaid üks kord aastas, samuti puudub neil (nagu ka dingodel) koertele iseloomulik tugev kehalõhn. Ka basenji iseseisvus, ettevaatlikkus ja võime ise otsustada pärineb ilmselt sellest perioodist. Arvatakse, et kohalikud „aretasid“ basenji nii heaks jahikoeraks sel meetodil, et kehvemad jahikoerad leidsid tee supipatta. Võimalik, et nii selekteerus välja ka basenjide võimetus korralikult haukuda, sest haukumine võis tuua vaenlased küttide juurde. Selle „aretustöö“ tulemusena on basenji tänapäeval väga tugeva jahiinstinktiga, suurepärase lõhnatajuga, väga vilgas ja kiire.
Olenevalt keeledialektist tähendab basenji (nimi on kohalikust keelest kuulmise järgi transkribeeritud ja hääldub enamvähem nagu basenzi) kas „külaelanike koera“ või „väikest metsikut (põõsa)koera“. Aafrikas on koera kutsutud veel „üles-alla hüppavaks koeraks“, nii teeb basenji pika rohu sees. Sierra Leones kutsutakse basenjit “rääkivaks koeraks”, sest basenji ei haugu ning nad on tuntud ka kui “nõiakoerad”, sest mida võimsam oli nõid, seda rohkem tal oli basenjisid. Tänapäeval on Aafrikasse alles jäänud vähe piisavalt eraldatud kohti, kust leida päris puhtatõulist basenjit.
Basenjisid, sel ajal nimetati neid Kongo terjeriteks, püüti juba 1880ndatel Euroopasse tuua, kuid enamik suri teel või kohale jõudes koertekatku. On siiski andmeid, et 20. saj. alguses olid üksikud basenjid Pariisi loomaaias (ikka Kongo terjeri nime all) ja Berliini loomaaias (Aafrika põõsakoera nime all). 1930ndatel õnnestus tuua piisav hulk koeri täie tervise juures olevana Inglismaale. Enamik tänapäeva basenjisid pärinevad neist vähestest koertest, kes 1930ndatel aastatel siin ellu jäid. Esimene suur basenjide kasvataja, kellel samuti peale paljusid ebaõnnestumisi õnnestus muuta tõug stabiilseks, oli Olivia Burns. Tõug aktsepteeriti ametlikult 1943. aastal. 1950ndatel aastatel õnnestus teisel aretajal Veronica Tudor-Williamsil tuua Aafrikast veel basenjisid ja kindlustada sellega tõugu. Ka tänapäeval tuuakse Kesk-Aafrikast tõu geneetilise baasi parandamiseks uusi basenjisid, kes on elanud üsna samasugust elu nagu nende kunagised esivanemad järneval pildil.
Pilt pärineb Ameerika basenjiklubi lehelt http://www.basenji.org/african/project.htm, autoriks Chris Starace
Koostanud Anu Aavik
Kasutatud allikad:
Basenji. http://en.wikipedia.org/wiki/Basenji
The History of the Basenji. http://www.basenji.de/englisch/Egeschich/geschi.htm
Origin and History of the Basenji. http://www.basenji.org/BasenjiU/Owner/Handbook/HandPDF/IntroductionOG.pdf
Basenji Origin and Migration: Through the African Treshold. http://www.dibubasenjis.com/papers/threshold.pdf
103 Basenji Timeline. http://www.basenji.org/BasenjiU/Owner/103History/103History.html